Operační systémy
Operační systém je program, který umožňuje, aby mohl s počítačem komunikovat uživatel (pomocí shelu), aby mohly být na počítači spuštěny jiné (uživatelské programy), a také, aby počítač byl schopen komunikovat v síti s jinými počítači.
Operační systém je množina programů, jimiž se řídí chod programů v počítači. Ovládá všechny funkce počítače a je správcem prostředků (vstupy, výstupy, paměť, čas procesoru).
![]()
Obrázek 11 (struktura operačního systému)
Struktura OS
- Základem pro práci operačního systému je počítač - hardware.
- OS musí nejprve převzít pod svoji kontrolu veškeré části počítače (synchronizace)
- OS přiděluje jednotlivým procesů (proces - spuštěný program) část paměti, kterou mohou používat pro čtení, kterou pro zápis (správa paměti).
- OS má v držení procesor a jednotlivým procesům přiděluje část času procesoru, kdy pracuje procesor pro daný proces. Zároveň jsou OS procesy vytvářeny, rušeny a předávany zprávy mezi jednotlivými procesy (správa procesoru).
- OS přiděluje do držení procesů jednotlivé periférie (tiskárny, disky, konzoly). Registruje stav periférií a plánuje jejich využití.
- OS se stará o systém souborů. Vytváření a rušení souborů a adresářů. (správa informací)
- Teprve nad OS je možno spouštět třeba assembler pro tvorbu programů.
- Pro práci s assemblerem je vhodné používat různé pomocné nástroje, jako je třeba makroprocesor nebo nějaký prostředek pro trasování programů.
- No a pomocí programovacích nástrojů jsou vytvořeny aplikační programy, s kterými pracuje uživatel.
Druhy OS
Nejpoužívanějším druhem je OS určený pro pracovní stanice, druhou významnou skupinou je skupina serverových OS. Máme ovšem i speciální OS určené třeba pro velmi výkonné počítače anebo pro ruční počítače.
UNIX
UNIX byl je a bude. Je používán na strojích různého výpočetního výkonu od mikroprocesorů po střediskové počítače, a na počítačích architektur různých výrobců. Jedná se o nejstarší OS, který je dnes běžně používán.
UNIX má několik variant. Liší se od sebe především výrobcem (komerční větev, univerzitní větev) a určením, kde a k jakým účelům má být použit (Linux je verze pro počítače typu PC). V současnosti je UNIX především využíván jako Internetový server (asi 40% celého Internetu).
- Systém je napsán v jazyku vyšší úrovně, takže je možné ho snadno číst, porozumět mu, měnit ho a přenášet na jiné stroje. Odhaduje se, že první systém v C-jazyku, protože nebyl napsán v assembleru, byl o 20 - 40% větší a pomalejší, ovšem výhody vyplývající z použití jazyka vysoké úrovně výrazně předčily nevýhody.
- OS UNIX má jednoduché uživatelské rozhraní, jehož síla poskytuje uživateli služby, které potřebuje.
- OS UNIX nabízí prostředky umožňující budování komplexních programů z jednodušších.
- OS UNIX používá hierachický systém souborů, který dovoluje jednoduchou údržbu a efektivní implementaci.
- OS UNIX používá konzistentní formát souborů, posloupnost slabik, zjednodušující psaní aplikačních programů.
- OS UNIX poskytuje jednoduché konzistentní rozhraní periferních zařízení.
- OS UNIX je víceuživatelský (multiuser) systém; každý uživatel může vykonávat více procesů současně (multitasking).
- OS UNIX ukrývá před uživatelem architekturu počítače, takže zjednodušuje psaní programů provozovaných na různých implementacích technických prostředků.
![]()
Obrázek 12 (Logo OS Linux)
MSDOS
Asi nejhorší a nejvíce kradený operační systém. Firma Microsoft se při jeho výrobě sice inspirovala UNIXem, ale z celé inspirace zbyl jen okleštěný systém souborů. Grafická nadstavda MSDOSu windows 3.x alespoň trochu vylepšila jeho ovládání a funkce (ovladač paměti, správce tisku).
Windows 95
V devadesátých letech jistě nejpopulárnější operační systém. Prý plně 32–bitový OS podporující preemptivní multitasking (žádný aplikační program nemůže ohrozit běh OS, jelikož OS přiděluje veškeré výpočetní prostředky). Základem ovládání OS je práce s myší, příjemné pro uživatele aplikačního softwaru, ale zcela nevyhovující pro výkon správy počítače.
Minimální konfigurace hardwaru:
- Intel 386DX/20
- 4 MB RAM (doporučeno 8 MB)
- disketová mechanika HD (hight density)
- myš
- VGA monitor
- 20 MB volného prostoru na disku
Windows 98
Nástupce systému Windows 95. Neobsahuje žádné podstatné vylepšení, pouze radikálně mění uživatelské rozhraní, kde pracovní plochou je Internet Explorer. Pevné začlenění Internet Exploreru do nového OS vyústilo k soudní žalobě na firmu Microsoft (zneužívání monopolního postavení na trhu). I přes to, že při prezentaci nového OS došlo k těžké havárii systému, přímo pod rukama Bila Gatese, mělo uvedení na trh v polovině roku 1998 velký komerční úspěch. Nejspíše se Windows 98 stanou na přelomu tisíciletí dominantním operačním systémem ve světě.
Windows NT
Operační systém Windows NT verze 4 je dodáván buď ve verzi workstation (pro procovní stanici) nebo ve verzi server. Uživatelské rozhraní je velmi podobné jako má systém Windows 95. Ovšem vzhledem ke svým UNIXovým základům je systém daleko bezpečnější a spolehlivější.
Minimální konfigurace hardwaru :
- procesor 486/25 MHz
- 12 MB RAM (dopoučeno 16 MB)
- 110 MB volného místa na disku
- CD ROM mechanika
- grafický adaptér VGA
- myš
![]()
Obrázek 13 (logo Microsoft Windows)
OS/2
Tento operační systém vyrábí firma IBM a je určen pro počítače založené na procesorech Intel a kompatibilních. Poslední verze se nazývá OS/2 Warp 4 a nese přezdívku Merlin. Jde o pokročilý, 32-bitový operační systém, který umožňuje spouštět 16-bitové i 32-bitové aplikace. Mezi nimy také aplikace pro DOS a většinu aplikací pro Windows. Pomocí systému OS/2 Warp 4 můžete provádět tyto činnosti:
Minimální konfigurace hardwaru:
- procházet sítí Internet
- připojovat se k jiným počítačům
- sdílet soubory a tiskárny
- používat široké spektrum programovacích nástrojů
- spouštět aplikace pro systémy OS/2, DOS, Java a většinu aplikací pro Windows 3.x a Win32S verze 1.25a
- spravovat svůj systém
- procesor Intel 486/33MHz
- 12 MB RAM (doporučeno 16 MB)
- 100-3000 MB volného místa na disku
- disketovou mechaniku 3,5" pracující s disketami 1,44 MB
- CD ROM mechaniku
- monitor s rozlišením 640 x 480 x 16 barev
- myš kompatibilní se standartem IBM
![]()
Obrázek 14 (logo OS/2 WARP)
Macintosh OS
Firma Apple pro svoje počítače dodává svůj vlastní operační systém, který uživateli připomíná vzhledm i chováním systém OS/2. Základem práce je nestarat se o to, jaký hardware je připojen, jak ho nastavit, ale vzít do ruky myš a pracovat.
Novell
Firma Novell v současnosti produkuje řadu pěti síťových operačních systémů. Jedná se o, na DOSu založeném systému peer-to-peer, Personal NetWare, který je jakýmsi pokračováním obdobného systému NetWare Lite, a který je integrován do operačního systému pro osobní počítače Novell DOS 7, dále na bázi 80286 založeném systému NetWare v.2.2, NetWare 386 v.3.12 a v4 (má i svou verzi Netware 4/IP), potom také svou verzi UNIXu - UnixWare, dnes v2.1.
Vlastnosti systému NetWare 4.x:
- maximální počet 1000 uzlů na jeden server
- podpora globálních zdrojů, globálního pojmenování
- podpora komprese souborů na disku
- lepší prostředky bezpečnosti včetně auditingu síťových aktivit
- rozšířené možnosti síťové správy
- podpora odložení částí souborového systému (HCSS) na vysokokapacitních médiích
- podpora migrace dat při přechodu z nižších verzí NetWare
![]()
Obrázek 15 (logo Novell)